Bäst i test: Takbox 2026

Vi har jämfört fem takboxar från Hapro och Thule på plats och längd, säkerhetsmärkning, vikt, garanti samt lastning och lås. Hapro Zenith 8.6 vinner, Thule Pulse 2 XL rymmer mest och Thule Force 3 L är lättast.

Vi har jämfört 5 modeller utifrån 15 källor: produktdata från tillverkare, återförsäljare, myndigheter och certifieringar. Alla är bedömda med samma mall. Vi har inte provat produkterna själva.

Gå direkt till Vårt val

Grå kombibil med grå takbox på takräcket parkerad på gruset framför en röd stuga med vita knutar bland björkar

Vårt val

Hapro Zenith 8.6

4,0 av 5

Testtoppen: Bäst i test 2026, Bäst i test: Takbox 2026

Hapro Zenith 8.6 är Bäst i test bland takboxarna i vår jämförelse. Den är 210 cm lång invändigt, har fem års garanti och är enligt Hapro TÜV-certifierad och godkänd i City Crash Test, men väger 23,6 kg.

Delbetyg
Plats och längd4,5 av 5
Säkerhetsmärkning5,0 av 5
Vikt på taket2,0 av 5
Garanti5,0 av 5
Lastning och lås5,0 av 5

Det här är bra

  • Längst invändigt i jämförelsen, 210 cm
  • TÜV-certifierad och City Crash Test enligt Hapro
  • Fem års garanti
  • Låg form, 37 cm hög utvändigt

Det här är mindre bra

  • Väger 23,6 kg
  • 440 liter, mindre än Pulse 2 XL och Force 3 L
  • Fanns bara i ett Motonet-varuhus vid vår kontroll

Passar dig som: den som behöver plats för långa saker som skidor och vill ha lång garanti och tydligt redovisade säkerhetsuppgifter.

Läs hela bedömningen av Hapro Zenith 8.6

Alla produkter i korthet

Alla produkter i Bäst i test: Takbox 2026
PlatsModellBetygBäst för
1Hapro Zenith 8.64,0 av 5Bäst i test
2Thule Pulse 2 XL4,0 av 5Mest plats
3Thule Force 3 L3,5 av 5Lättast på taket
4Thule Motion 3 L3,5 av 5
5Thule Vector L3,5 av 5

Så väljer du takbox

En takbox ger bilen ett extra bagageutrymme så att baksätet kan vara fritt. Boxen ska passa både lasten, lasthållaren och bilens tak. Här är det vi tittar på och hur de fem boxarna i vår jämförelse skiljer sig åt enligt tillverkarna.

1. Liter och längd

Litertalet säger hur mycket som ryms, men det är den invändiga längden som avgör om skidorna får plats. Thule anger dessutom en största skidlängd för varje box. Pulse 2 XL rymmer mest, 500 liter, medan Zenith 8.6 är längst invändigt med 210 cm. Force 3 L och Motion 3 L är kortare, 187 och 184 cm, och tar skidor upp till 175 och 180 cm.

TakboxVolymInvändig längdEgenviktÖppningGarantiPris hos Motonet 30 oktober 2026
Hapro Zenith 8.6440 liter210 cm23,6 kgBåda sidor5 år8 369 kr
Thule Pulse 2 XL500 liter207 cm20,2 kgBåda sidor2 år plus 3 år vid registrering6 999 kr
Thule Force 3 L450 liter187 cm18,7 kgBåda sidor2 år plus 3 år vid registrering7 499 kr
Thule Motion 3 L440 liter184 cm20 kgBåda sidor2 år plus 3 år vid registrering8 949 kr
Thule Vector L430 liter204,5 cm30 kgBåda sidor2 år plus 3 år vid registrering20 109 kr

2. Vikten tar av taklasten

Biltillverkaren anger hur mycket bilens tak får bära, och det gäller allt som sitter där: lasthållare, box och packning. Därför räknas boxens egen vikt in i vårt betyg. Force 3 L väger 18,7 kg och Vector L 30 kg, en skillnad på över 11 kg som du annars hade kunnat packa. Alla fem tar 75 kg last enligt tillverkarna.

3. Standarder och certifiering

Tillverkarna redovisar olika mycket. Hapro skriver att Zenith 8.6 är TÜV-certifierad och uppfyller ISO 11154, DIN 75302 och City Crash Test. Thule anger ISO 11154-E för Pulse 2, men för de andra tre bara att boxen uppfyller en ISO-norm. Därför får Thule-boxarna lägre poäng här. Det visar hur mycket som är redovisat, inte att boxarna nödvändigtvis är mindre säkra.

4. Öppning, fäste och lås

Alla fem öppnas från båda sidor, så du kan packa från trottoaren oavsett hur bilen står. Alla har också ett snabbfäste som talar om när det sitter: momentindikatorn i Thules PowerClick klickar och Hapros Premium-Fit ger ett spärrljud. Låsen skiljer sig i detaljerna. Thules SlideLock låser locket automatiskt, Pulse 2 har ett centrallås som bekräftar stängning, och på Zenith 8.6 går nyckeln bara ur när boxen är låst. Alla fem får därför full pott för lastning och lås.

5. Garanti och registrering

Hapro lämnar fem års garanti och nämner inget krav på registrering. Thule ger två års lagstadgad garanti och lägger till tre års kommersiell garanti om du registrerar boxen. Har du köpt en Thule-box lönar det sig alltså att registrera den, så att de extra tre åren gäller.

6. Vad vår jämförelse inte visar

Vi jämför det som tillverkarna och Motonet anger. Jämförelsen säger inget om hur mycket boxen låter i landsvägsfart, hur den påverkar bränsleförbrukningen eller hur låset håller efter många vintrar. Ett lägre betyg i säkerhetsmärkning betyder att tillverkaren redovisar mindre. Kontrollera också att fästet passar din lasthållare. Hapro anger till exempel lasthållare upp till 95 mm breda för Zenith 8.6. Priser och lager ändras ofta.

Vår slutsats

Hapro Zenith 8.6 är Bäst i test, med längst invändigt mått, fem års garanti och flest redovisade säkerhetsuppgifter, men den är tung. Thule Pulse 2 XL har mest plats, 500 liter, och lägst pris av de fem. Thule Force 3 L är lättast på taket och passar den som inte har långa skidor. Thule Motion 3 L är smidig att öppna men kortast invändigt. Thule Vector L är lång och har belysning, men den är tyngst och dyrast.

Läs också Så gör vi köpguiderna.

Alla produkter i jämförelsen

  1. Plats 1

    Mörkgrå SUV med blank svart takbox parkerad vid en utsiktsplats på en fjällväg med sjö och kala fjäll i bakgrunden

    Bäst i test

    Hapro Zenith 8.6

    Betyg: 4,0 av 5

    Passar för: Den som behöver plats för långa saker som skidor och vill ha lång garanti och tydligt redovisade säkerhetsuppgifter.

    Det här är bra

    • Längst invändigt i jämförelsen, 210 cm
    • TÜV-certifierad och City Crash Test enligt Hapro
    • Fem års garanti

    Det här är mindre bra

    • Väger 23,6 kg
    • 440 liter, mindre än Pulse 2 XL och Force 3 L
    • Fanns bara i ett Motonet-varuhus vid vår kontroll

    Läs hela bedömningen av Hapro Zenith 8.6

  2. Plats 2

    Vit halvkombi med grå takbox på lasthållare parkerad på grusplanen vid en timmerstuga i tallskogen

    Mest plats

    Thule Pulse 2 XL

    Betyg: 4,0 av 5

    Passar för: Den som har en större bil och vill ha mest möjliga packutrymme till ett pris i mellanklassen.

    Det här är bra

    • Mest plats i jämförelsen, 500 liter
    • 207 cm invändigt, skidor upp till 200 cm
    • Lägst pris av de fem hos Motonet

    Det här är mindre bra

    • Ingen TÜV-certifiering eller City Crash angiven
    • Fem års garanti kräver registrering
    • 215 cm lång utvändigt

    Läs hela bedömningen av Thule Pulse 2 XL

  3. Plats 3

    Silverfärgad kombibil med svart takbox och en skida lutad mot sidan på en snöig parkering vid en skidbacke

    Lättast på taket

    Thule Force 3 L

    Betyg: 3,5 av 5

    Passar för: Den som vill ha en lätt box i vanlig storlek och klarar sig med skidor upp till 175 cm.

    Det här är bra

    • Lättast i jämförelsen, 18,7 kg
    • 450 liter
    • SlideLock låser locket automatiskt

    Det här är mindre bra

    • 187 cm invändigt, skidor högst 175 cm
    • Thule anger inte vilken ISO-norm boxen följer
    • Fem års garanti kräver registrering

    Läs hela bedömningen av Thule Force 3 L

  4. Plats 4

    Öppen blank svart takbox på biltaket packad med bagar och sovsäckar på en uppfart framför ett ljust trähus

    Thule Motion 3 L

    Betyg: 3,5 av 5

    Passar för: Den som vill ha en box som är lätt att öppna och stänga och klarar sig med skidor upp till 180 cm.

    Det här är bra

    • Öppnas från båda sidor med en hand
    • SlideLock låser locket automatiskt
    • Finns i åtta storlekar och två färger

    Det här är mindre bra

    • Kortast invändigt, 184 cm
    • Thule anger inte vilken ISO-norm boxen följer
    • Dyrare än Pulse 2 XL men rymmer mindre

    Läs hela bedömningen av Thule Motion 3 L

  5. Plats 5

    Mörkblå kombi med silverfärgad takbox parkerad vid en kustväg bland släta klippor med havet i bakgrunden

    Thule Vector L

    Betyg: 3,5 av 5

    Passar för: Den som vill ha en lång, låg box med belysning och inte behöver hålla nere vare sig vikt eller pris.

    Det här är bra

    • 204,5 cm invändigt, skidor upp till 205 cm
    • Vit insida med LED-belysning
    • Locket låses automatiskt

    Det här är mindre bra

    • Tyngst i jämförelsen, 30 kg
    • Dyrast, över 20 000 kr
    • Thule anger inte vilken ISO-norm boxen följer

    Läs hela bedömningen av Thule Vector L

Sida vid sida

Jämförelse: Bäst i test: Takbox 2026
UppgiftHapro Zenith 8.6Thule Pulse 2 XLThule Force 3 LThule Motion 3 LThule Vector L
Betyg4,0 av 54,0 av 53,5 av 53,5 av 53,5 av 5
UnderlagJämförelseJämförelseJämförelseJämförelseJämförelse
UtmärkelseBäst i testMest platsLättast på taketUppgift saknasUppgift saknas
PrisnivåPremiumMellannivåMellannivåPremiumPremium
Passar förDen som behöver plats för långa saker som skidor och vill ha lång garanti och tydligt redovisade säkerhetsuppgifter.Den som har en större bil och vill ha mest möjliga packutrymme till ett pris i mellanklassen.Den som vill ha en lätt box i vanlig storlek och klarar sig med skidor upp till 175 cm.Den som vill ha en box som är lätt att öppna och stänga och klarar sig med skidor upp till 180 cm.Den som vill ha en lång, låg box med belysning och inte behöver hålla nere vare sig vikt eller pris.
Volym440 liter500 liter450 liter440 liter430 liter
Maxlast75 kg75 kg75 kg75 kg75 kg
Egenvikt23,6 kg20,2 kg18,7 kg20 kg30 kg
Yttermått215 x 88 x 37 cm215 x 87 x 40 cm195 x 84,5 x 42,5 cm194 x 87 x 42 cm231,5 x 88,5 x 35,5 cm
Innermått210 x 83 x 36 cm207 x 75 x 37 cm187 x 73 x 37 cm184 x 72 x 38 cm204,5 x 78 x 32,5 cm
Öppningvänster och höger sidaDualSide, båda sidorDualSide, båda sidorbåda sidor, med en handbåda sidor
Låscentrallås med tre låspunkter, nyckeln går bara ur i låst lägecentrallås som bekräftar stängningSlideLock, låser locket automatiskt och visar stängt lägeSlideLock, låser locket automatiskt och visar stängt lägeSlideLock, låser locket automatiskt
FästePremium-Fit med spärrljud, för lasthållare upp till 95 mm bredaPowerClick med momentindikator som klickarPowerClick med momentindikator som klickarPowerClick med momentindikator som klickarPowerClick med momentindikator som klickar
MaterialABS/PMMA med förstärkningsprofil i metallASA-ABS-plastUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
MärkningTÜV-certifierad, ISO 11154, DIN 75302 och City Crash Test enligt HaproUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
Garanti5 år2 år enligt lag plus 3 år vid registrering2 år enligt lag plus 3 år vid registrering2 år enligt lag plus 3 år vid registrering2 år enligt lag plus 3 år vid registrering
Pris8 369 kr hos Motonet (30 oktober 2026)6 999 kr hos Motonet, 7 499 kr hos Thule (30 oktober 2026)7 499 kr hos Motonet, 8 499 kr hos Thule (30 oktober 2026)8 949 kr hos Motonet, 9 999 kr hos Thule (30 oktober 2026)20 109 kr hos Motonet, 21 999 kr hos Thule (30 oktober 2026)
Största skidlängdUppgift saknas200 cm175 cm180 cm205 cm
StandardUppgift saknasISO 11154-E enligt monteringsanvisningenuppfyller en ISO-norm enligt monteringsanvisningen, normen anges inteuppfyller en ISO-norm enligt monteringsanvisningen, normen anges inteuppfyller en ISO-norm enligt monteringsanvisningen, normen anges inte
InredningUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasvit insida med LED-belysning

Så jämförde vi

Det här är en jämförelse av produktdata. Redaktionen har inte provat takboxarna. Vi har valt fem takboxar på 430 till 500 liter från Hapro och Thule som säljs hos Motonet i oktober 2026, i prisklasser från 6 999 till 20 109 kronor. Poängen bygger på tillverkarnas produktsidor, broschyrer och monteringsanvisningar. Motonets produktsidor använder vi för pris och lager, och för Zenith 8.6 som stöd för garantitiden. En uppgift som tillverkaren inte anger ger inga poäng.

Varje box får delbetyg från 0 till 10 i fem kriterier, med samma mall för alla: plats och längd (30 procent), säkerhetsmärkning (20), vikt på taket (20), garanti (15) samt lastning och lås (15). Totalbetyget är ett viktat medelvärde på en tiogradig skala och visas på sajten i halva steg av 5.

  • Plats och längd (30 procent): Medelvärdet av två delpoäng enligt tillverkaren. Volym: under 350 liter ger 3, 350 till 399 liter 5, 400 till 429 liter 6, 430 till 449 liter 7, 450 till 499 liter 8 och 500 liter eller mer 10. Invändig längd: under 180 cm ger 4, 180 till 189 cm 6, 190 till 199 cm 7, 200 till 209 cm 9 och 210 cm eller mer 10. Alla fem tar 75 kg last, så maxlasten ger inga poäng.
  • Säkerhetsmärkning (20): Grundpoäng efter vad tillverkaren anger. City Crash-test eller City Crash enligt ISO 11154 ger 7, ISO 11154 utan City Crash 6, en ISO-norm utan att normen anges eller allmänt att boxen följer säkerhetsstandarder 5 och ingen uppgift 2. TÜV- eller GS-certifiering av själva takboxen ger 3 till, högst 10 sammanlagt. En TÜV-uppgift som bara gäller temperatur räknas inte.
  • Vikt på taket (20): Boxens egen vikt enligt tillverkaren, inte förpackningens. 18,0 kg eller mindre ger 10, 18,1 till 20,0 kg 8, 20,1 till 22,0 kg 6, 22,1 till 25,0 kg 4, 25,1 till 28,0 kg 3 och över 28 kg 2. Det boxen väger tas från bilens tillåtna taklast.
  • Garanti (15): Tillverkarens garanti för boxen. Ingen uppgift ger 3, 2 år 5, 3 år 6, 5 år som kräver registrering 8 och 5 år eller mer utan krav på registrering 10. Reklamationsrätten räknas inte.
  • Lastning och lås (15): Poäng som läggs ihop, högst 10. Öppning från båda sidor ger 4 och från en sida 1. Snabbfäste där tillverkaren anger ett klick eller spärrljud när det är rätt åtdraget ger 4, snabbfäste utan sådan uppgift 2 och fäste med skruvar eller ingen uppgift 1. Centrallås som låser locket automatiskt, visar stängt läge eller bara släpper nyckeln i låst läge ger 2, centrallås utan sådan uppgift 1 och inget lås 0.

Några delbetyg behöver en förklaring. Säkerhetsmärkningen speglar hur mycket tillverkarna redovisar, inte någon mätning från oss. Hapro anger i broschyren TÜV, ISO 11154, DIN 75302 och City Crash Test. Thule anger ISO 11154-E för Pulse 2 i monteringsanvisningen, men för Force 3, Motion 3 och Vector bara att boxen uppfyller en ISO-norm. Thules fem år består av två års lagstadgad garanti och tre års kommersiell garanti som kräver registrering. Hapro anger fem års garanti utan att nämna någon registrering, och Motonet anger 60 månader för Zenith 8.6. För Pulse 2 XL räknar vi Thules uppgift att centrallåset bekräftar stängning som ett lås som visar stängt läge. Priserna är kontrollerade den 30 oktober 2026 och påverkar inte betyget.

Metodregeln. Bäst i test går till den takbox som har högst totalbetyg. Skiljer det högst 0,2 poäng mellan de två bästa på den tiogradiga skalan vinner den box där flest av betygets uppgifter är belagda hos tillverkaren, en myndighet, ett certifieringsregister eller Folksam. Här får Hapro Zenith 8.6 8,4 och Thule Pulse 2 XL 8,0 på den tiogradiga skalan, som på sajten båda visas som 4,0 av 5. Skillnaden är 0,4 poäng, så totalbetyget avgör och regeln behövdes inte.

Läs mer om hur vi arbetar i Så gör vi köpguiderna.