Bäst i test: Elcykel 2026

Vi har jämfört fem elcyklar på batterikapacitet, motorkraft och drivning, bromsar och utrustning, garanti och vikt. Gazelle Ultimate C380 vinner med mittmotor, rem och dämpning, och Ecoride Ambassador 4 Navmotor är bäst i budget med 710 Wh.

Vi har jämfört 5 modeller utifrån 14 källor: produktdata från tillverkare, återförsäljare, myndigheter och certifieringar. Alla är bedömda med samma mall. Vi har inte provat produkterna själva.

Gå direkt till Vårt val

Man med ryggsäck står bredvid en svart och blå elcykel mot en persikofärgad vägg

Vårt val

Gazelle Ultimate C380

4,0 av 5

Testtoppen: Bäst i test 2026, Bäst i test: Elcykel 2026

Gazelle Ultimate C380 är Bäst i test bland elcyklarna i vår jämförelse: mittmotor från Bosch på 85 till 90 Nm, rem i stället för kedja, steglöst nav och dämpning både i gaffeln och i sadelstolpen. Den är dyrast av de fem, och motor och batteri har två års garanti.

Delbetyg
Batterikapacitet4,0 av 5
Motorkraft och drivning5,0 av 5
Bromsar och utrustning5,0 av 5
Garanti och villkor3,0 av 5
Vikt1,5 av 5

Det här är bra

  • Mittmotor med 85 till 90 Nm
  • Gates-rem och steglöst Enviolo-nav
  • Hydrauliska skivbromsar runt om, dämpad gaffel och sadelstolpe
  • Finns också med 600 och 800 Wh

Det här är mindre bra

  • 57 995 kr, dyrast i jämförelsen
  • 27 kg utan batteri
  • Två års garanti på motor och batteri

Passar dig som: den som lägger många mil på cykeln varje vecka och vill ha mittmotor, rem och dämpning.

Läs hela bedömningen av Gazelle Ultimate C380

Alla produkter i korthet

Alla produkter i Bäst i test: Elcykel 2026
PlatsModellBetygBäst för
1Gazelle Ultimate C3804,0 av 5Bäst i test
2Ecoride Ambassador 4 Navmotor4,0 av 5Bäst i budget
3Monark e-Karin 7-vxl3,0 av 5
4Crescent Elina 7-vxl3,0 av 5
5Trek Verve+ 1 Lowstep LT3,0 av 5Lättast

Så väljer du elcykel

En elcykel ska ta dig till jobbet, affären och förskolan utan att du kommer fram svettig, och den ska fungera i många år. Här är det vi tycker är viktigast när du väljer, och hur de fem cyklarna i vår jämförelse skiljer sig åt enligt tillverkarnas och återförsäljarnas egna uppgifter.

1. Räkna batteriet i wattimmar

Batteriets storlek anges i wattimmar (Wh), och det är den siffran som går att jämföra mellan märken. Räckvidd i kilometer räknar varje tillverkare fram på sitt eget sätt, med olika förare, terräng och assistansnivå, så den använder vi inte. I jämförelsen går spannet från 250 Wh i Trek Verve+ 1 LT till 710 Wh i Ecoride Ambassador 4. Cyklar du långt varje dag eller vill ladda sällan, välj ett större batteri.

CykelBatteriDrivningBromsarViktGaranti på elsystemetPris i oktober 2026
Gazelle Ultimate C380540 Wh (även 600 och 800)Mittmotor 85 till 90 Nm, rem, steglöst navHydrauliska skivor fram och bak27 kg utan batteri2 år57 995 kr
Ecoride Ambassador 4 Navmotor710 WhNavmotor fram, 50 NmHydraulisk skiva fram, fotbroms bak27 kg2 år, 3 år med registrering och service24 995 kr
Monark e-Karin 7-vxl400 WhNavmotor fram, vridmoment anges inteHydraulisk skiva fram, navbroms bak21,8 till 22 kg36 månader med service21 995 kr
Crescent Elina 7-vxl400 WhNavmotor fram, vridmoment anges inteHydraulisk skiva fram, navbroms bak25 kg36 månader med service22 995 kr
Trek Verve+ 1 Lowstep LT250 WhNavmotor bak, 40 NmHydrauliska skivor18,9 kgAnges inte av Trek23 995 kr

2. Navmotor eller mittmotor

Motorn kan sitta på två ställen. I navet, alltså mitt i fram- eller bakhjulet, driver den hjulet direkt. Vid vevpartiet kallas den mittmotor, och då går kraften genom kedjan eller remmen, så att växlarna hjälper motorn i backar. Fyra av de fem cyklarna har navmotor. Gazelle Ultimate C380 är den enda med mittmotor, och den får också extrapoäng för rem och steglöst nav. Titta på vridmomentet i newtonmeter när det anges. För Monark e-Karin och Crescent Elina anger varken tillverkaren eller Sportson något värde.

3. Bromsar, däck och dämpning

Alla fem har hydraulisk skivbroms fram. Gazelle och Trek har hydrauliska skivbromsar även bak, medan de tre svenska citycyklarna har fotbroms eller navbroms bak. Breda däck ger mer grepp och komfort på grus och dålig asfalt: Gazelle har 55 millimeter, Ecoride och Trek runt 50 och Monark och Crescent 40. Bara Gazelle har dämpad framgaffel och fjädrande sadelstolpe.

4. Vikten märks i trappan

En elcykel som ska upp för en trappa, in i ett förråd eller upp på ett cykelställ på bilen blir snabbt tung. Trek Verve+ 1 LT väger 18,9 kilo och Monark e-Karin omkring 22. Ecoride väger 27 kilo, och Gazelle anger 27 kilo utan batteri. Står cykeln i ett garage i markplan spelar vikten mindre roll.

5. Läs garantivillkoren

På ramen är skillnaderna små: tio år eller livstid hos alla fem. Det intressanta är vad som gäller för motorn och batteriet. Längst går de två Cycleurope-märkena. e-Karin och Elina har tre år på elsystemet, och batteriet täcks i 600 hela laddcykler med minst 60 procent av kapaciteten i behåll. Villkoret är att en auktoriserad verkstad servar cykeln med jämna mellanrum. Hos Ecoride är grunden två år, och ett tredje år tillkommer för den som registrerar cykeln direkt vid köpet och sedan håller Ecorides serviceintervall. Gazelle stannar vid två år för motor och batteri, och i Treks villkor finns ingen egen tid för elsystemet. Lägg in servicekostnaden när du räknar på priset, och spara både kvitto och serviceprotokoll.

6. Prova ramstorleken

Ramstorleken ska passa din längd, och alla storlekar finns inte överallt. Sportson listade i oktober 2026 bara två storlekar av Gazelle Ultimate C380, och redan den mindre, 61, är avsedd för längder mellan 180 och 195 centimeter. Är du kortare än så, kontrollera vilka storlekar andra butiker har. Trek Verve+ 1 LT fanns i storlek L, för 175 till 186 centimeter.

7. Vad vår jämförelse inte visar

Vi jämför det som tillverkare och återförsäljare anger. Jämförelsen säger inget om hur cyklarna känns att köra, hur länge batteriet räcker i verkligheten eller hur motorn svarar i en backe. Ett lågt delbetyg på grund av en uppgift som saknas betyder att uppgiften inte anges, inte att cykeln saknar egenskapen. Det gäller till exempel vridmomentet för Monark och Crescent och garantin på elsystemet för Trek.

Vår slutsats

Gazelle Ultimate C380 vinner med mittmotor, rem, steglöst nav och dämpning fram och bak, men den kostar mer än dubbelt så mycket som de andra och har två års garanti på motor och batteri. Ecoride Ambassador 4 Navmotor är bäst i budget, med mest batteri och breda däck, men väger 27 kilo. Monark e-Karin 7-vxl är billigast och lätt för en citycykel med korg, och har lång garanti om du servar den. Crescent Elina 7-vxl har samma garanti men väger tre kilo mer. Trek Verve+ 1 Lowstep LT är lättast men har minst batteri och ingen angiven garanti på elsystemet.

Läs också Så gör vi köpguiderna.

Alla produkter i jämförelsen

  1. Plats 1

    Man sedd bakifrån sitter på en mur vid havet bredvid en elcykel med cykelhjälm på styret

    Bäst i test

    Gazelle Ultimate C380

    Betyg: 4,0 av 5

    Passar för: Den som lägger många mil på cykeln varje vecka och vill ha mittmotor, rem och dämpning.

    Det här är bra

    • Mittmotor med 85 till 90 Nm
    • Gates-rem och steglöst Enviolo-nav
    • Hydrauliska skivbromsar runt om, dämpad gaffel och sadelstolpe

    Det här är mindre bra

    • 57 995 kr, dyrast i jämförelsen
    • 27 kg utan batteri
    • Två års garanti på motor och batteri

    Läs hela bedömningen av Gazelle Ultimate C380

  2. Plats 2

  3. Plats 3

    Hand på styret till en elcykel med batteri i ramen och en blå hjälm hängande på styret

    Monark e-Karin 7-vxl

    Betyg: 3,0 av 5

    Passar för: Den som gör korta ärenden i tätort och vill ha en lätt, färdigutrustad elcykel för lite pengar.

    Det här är bra

    • 21 995 kr, billigast i jämförelsen
    • Runt 22 kg, lättast av de svenska citycyklarna
    • 36 månaders garanti och tio år på ramen

    Det här är mindre bra

    • 400 Wh
    • Vridmoment anges inte
    • 40 mm däck och navbroms bak

    Läs hela bedömningen av Monark e-Karin 7-vxl

  4. Plats 4

    Elcyklar uppställda i rad i en ljus cykelaffär med en blå och svart elcykel i förgrunden

    Crescent Elina 7-vxl

    Betyg: 3,0 av 5

    Passar för: Den som kör korta vardagsturer från ett förråd i markplan och vill ha tre års garanti på elsystemet.

    Det här är bra

    • 36 månaders garanti och tio år på ramen
    • Batterilöfte: minst 60 procent kvar under 600 laddningar
    • Ramlås, AVS+-pakethållare och belysning ingår

    Det här är mindre bra

    • 25 kg, tre kilo mer än e-Karin
    • 400 Wh och vridmoment som inte anges
    • 40 mm däck och navbroms bak

    Läs hela bedömningen av Crescent Elina 7-vxl

  5. Plats 5

    Man sitter på en bänk i en ljus arkad bredvid en parkerad elcykel med hjälm på styret

    Lättast

    Trek Verve+ 1 Lowstep LT

    Betyg: 3,0 av 5

    Passar för: Den som behöver en lätt elcykel att bära och mest cyklar korta sträckor.

    Det här är bra

    • 18,9 kg, lättast i jämförelsen
    • Hydrauliska skivbromsar och tvåtumsdäck
    • Livstids garanti på ram och gaffel

    Det här är mindre bra

    • 250 Wh, minst i jämförelsen
    • 40 Nm i bakhjulsnavet
    • Ingen angiven garantitid för motor och batteri

    Läs hela bedömningen av Trek Verve+ 1 Lowstep LT

Sida vid sida

Jämförelse: Bäst i test: Elcykel 2026
UppgiftGazelle Ultimate C380Ecoride Ambassador 4 NavmotorMonark e-Karin 7-vxlCrescent Elina 7-vxlTrek Verve+ 1 Lowstep LT
Betyg4,0 av 54,0 av 53,0 av 53,0 av 53,0 av 5
UnderlagJämförelseJämförelseJämförelseJämförelseJämförelse
UtmärkelseBäst i testBäst i budgetUppgift saknasUppgift saknasLättast
PrisnivåPremiumBudgetBudgetBudgetBudget
Passar förDen som lägger många mil på cykeln varje vecka och vill ha mittmotor, rem och dämpning.Den som vill ha stort batteri och full vardagsutrustning till budgetpris.Den som gör korta ärenden i tätort och vill ha en lätt, färdigutrustad elcykel för lite pengar.Den som kör korta vardagsturer från ett förråd i markplan och vill ha tre års garanti på elsystemet.Den som behöver en lätt elcykel att bära och mest cyklar korta sträckor.
TypElcykel för pendling och turCitycykel med lågt instegCitycykel med lågt insteg, 51 cm ram, 7 växlarCitycykel med lågt insteg, 7 växlarElhybrid med lågt insteg
ElmotorBosch Performance Line PX, mittmotor, 85 till 90 Nm (Gazelle), 85 Nm (Sportson)Ecoride Drive System F40, navmotor i framhjulet, 250 W (Ecoride), 50 Nm (Sportson)EGOING DRG 45024, navmotor i framhjulet, vridmoment anges inteEGOING DRG 45024, navmotor i framhjulet, vridmoment anges inteHyena navmotor i bakhjulet, 40 Nm, 250 W
Batteri540 Wh i den jämförda varianten, även 600 och 800 Wh710 Wh (Ecoride), 709 Wh (Sportson), i ramen och avtagbartEGOING 400 Wh i pakethållaren, med inbyggd baklampaEGOING 400 Wh (Crescent), 417 Wh (Sportson), i pakethållaren250 Wh, integrerat
DrivningGates CDX-remUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
VäxlarEnviolo Trekking, steglöst navUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasShimano Acera, 8 växlar
BromsarShimano MT420 hydrauliska skivbromsar fram och bakHydraulisk skivbroms fram (Shimano MT200), fotbroms bakHydraulisk skivbroms fram, navbroms bak (Shimano)Hydraulisk skivbroms fram, navbroms bak (Shimano)Tektro HD-M275 hydrauliska skivbromsar
DämpningSR Suntour Mobie 34 luftgaffel med 80 mm slaglängd, fjädrande sadelstolpeUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
DäckSchwalbe Green Marathon 55-622Schwalbe Energizer Active Plus 50-622Spectra Pergo Duramax Reflex 40-622Spectra Pergo-E XNR Reflex 40-62227,5 x 2,00 tum
UtrustningAXA-lås, MIK HD-pakethållare, belysning från Herrmans fram och Spanninga bakABUS Amparo 4750 ramlås, Atranvelo AVS+-pakethållare för 27 kg, belysning fram och bak, inbyggd GPS-sändareKorg, AVS-pakethållare, AXA Solid+ ramlås, belysning fram och bakAXA Solid+ ramlås, AVS+-pakethållare, Herrmans MR4 LED fram och baklampa i batterietSkärmar, belysning fram och bak, MIK-kompatibel pakethållare för 25 kg, cykellås
Vikt27 kg utan batteri27 kg21,8 kg (Sportson), 22 utan angiven enhet (Monark)25 kg18,9 kg
Garanti10 år på ram, 5 år på framgaffel och lack, 2 år på motor, batteri och display2 år på elcykeln, 3 år vid registrering och service, 10 år på ramen36 månader på elcykeln vid regelbunden service, 600 laddningscykler på batteriet, 10 år på ram och framgaffel36 månader på elcykeln vid regelbunden service, 600 laddningscykler på batteriet, 10 år på ram och framgaffelLivstid på ram och stel gaffel för första ägaren; ingen egen tid för motor och batteri angiven av Trek
Ramstorlekar hos Sportson61 och 65Uppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas
Pris57 995 kr hos Sportson (oktober 2026)24 995 kr hos Ecoride och Sportson (oktober 2026)21 995 kr hos Monark och Sportson (oktober 2026)22 995 kr hos Crescent och Sportson (oktober 2026)23 995 kr hos Sportson, storlek L (oktober 2026)
Rekommenderad maxviktUppgift saknas150 kgUppgift saknasUppgift saknas136 kg
RamUppgift saknasUppgift saknasAluminium, gaffel i High-Tensile stålUppgift saknasUppgift saknas
Max totalviktUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknas135 kg för cykel, cyklist och lastUppgift saknas
GaffelUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasUppgift saknasStel, aluminium

Så jämförde vi

Det här är ett jämförelsetest av produktdata. Redaktionen har inte provat cyklarna. Vi har valt fem elcyklar som säljs i Sverige i oktober 2026, där den billigaste, en svensk citycykel, kostar 21 995 kronor och den dyraste, en pendlarcykel från Nederländerna med rem, 57 995 kronor. Varje uppgift som påverkar ett delbetyg har vi läst på tillverkarens produktsida eller i tillverkarens garantivillkor, eller på en svensk återförsäljares produktsida. Tillverkarens sida är vår första källa. Saknas en uppgift där, som vridmomentet för Ecoride och Monark eller specifikationerna för Trek, hämtar vi den från återförsäljaren och skriver det vid cykeln. För batteri och vikt gäller en särskild regel: anger tillverkare och återförsäljare olika värden räknar vi med det försiktigaste, alltså lägsta kapaciteten och högsta vikten, oavsett vem av dem som anger det. Därför räknas Ecoride på Sportsons 709 Wh och Monark på tillverkarens 22 kilo. En uppgift som ingen av dem anger ger inga poäng. Pris ger inga poäng.

Varje cykel får delbetyg från 0 till 10 i fem kriterier, med samma mall för alla fem: batterikapacitet (25 procent), motorkraft och drivning (25), bromsar och utrustning (20), garanti och villkor (15) och vikt (15). Batteriet och motorn är det som skiljer en elcykel från en vanlig cykel, och därför väger de tillsammans hälften. Totalbetyget är ett viktat medelvärde på en tiogradig skala och visas på sajten i halva steg av 5.

  • Batterikapacitet (25 procent): Wattimmar för den version som har det pris vi anger. Klasserna är 700 Wh och uppåt 10, 600 till 699 Wh 9, 500 till 599 Wh 8, 400 till 499 Wh 6, 300 till 399 Wh 5 och under 300 Wh 3. Skiljer sig källornas siffror åt gäller den lägsta. Kilometer räckvidd tar vi inte med, för varje tillverkare har sin egen metod att räkna fram den.
  • Motorkraft och drivning (25): Det som avgör är motorns placering och det vridmoment som anges. En mittmotor ger 10 vid minst 70 Nm, 8 vid 50 till 69 Nm och 7 om vridmomentet saknas. En navmotor ger 6 vid minst 50 Nm, 5 vid 40 till 49 Nm och 4 om vridmomentet saknas. Rem eller steglöst nav lägger till 1 poäng, men aldrig över 10.
  • Bromsar och utrustning (20): Poängen summeras, med 10 som tak. Hydrauliska skivbromsar på båda hjulen ger 3. Hydraulisk skiva bara fram, med fot- eller navbroms bak, ger 2. En dämpad gaffel ger 2 och en fjädrande sadelstolpe 1. Däckbredd på minst 50 mm ger 2, och 45 till 49 mm ger 1. Ingår ett lås ger det 1 poäng, och detsamma gäller en pakethållare för AVS eller MIK och belysning både fram och bak. Utrustningen måste anges för just den modell vi jämför.
  • Garanti och villkor (15): Poängen summeras, med 10 som tak. För ram och gaffel ger livstidsgaranti till första ägaren 4, tio år 3 och fem till nio år 2. Garanti på motorn, eller på hela elcykeln, ger 4 vid tre år och 2 vid två år. För batteriet ger tre år eller minst 600 laddcykler 2, och två år eller 300 laddcykler 1. Täcks batteriet bara av garantin för hela cykeln är det den tiden som räknas. Har garantin krav på registrering eller service ger den ändå poäng, men kravet skrivs ut vid cykeln. Reklamationsrätten enligt lag gäller alla och ger därför inga poäng här, det är tillverkarens egna löften som räknas.
  • Vikt (15): Vikten så som tillverkare eller återförsäljare anger den. 20 kg eller mindre ger 10, 20,1 till 23 kg 9, 23,1 till 25 kg 7, 25,1 till 27 kg 5 och över 27 kg 3. Skriver källan att vikten gäller utan batteri hamnar cykeln ett steg lägre, eftersom den verkliga vikten då är högre än siffran. Skiljer sig uppgifterna åt gäller den högsta.

EN 15194, standarden för elcyklar, fick inga poäng. Vi hittade den bara i Gazelles försäkran om överensstämmelse och inte för de andra fyra, och en standard som inte går att belägga för alla skulle bara mäta hur mycket tillverkarna publicerar.

Metodregeln. Bäst i test går till den cykel som har högst totalbetyg. Skiljer det högst 0,2 poäng mellan de två bästa på den tiogradiga skalan vinner den cykel där flest av betygets uppgifter är belagda hos tillverkaren, en myndighet, ett certifieringsregister eller Folksam. Gazelle Ultimate C380 får 7,9 och tvåan Ecoride Ambassador 4 Navmotor 7,5 på den tiogradiga skala vi räknar i. Det motsvarar ungefär 3,9 och 3,8 av 5, och eftersom sajten visar betyget i halva steg står båda som 4 av 5. Skillnaden är 0,4 poäng på den tiogradiga skalan, så regeln behövdes inte. Det är det exakta totalbetyget som ger Gazelle förstaplatsen, trots att de två visas med samma betyg. Bäst i budget går till den cykel under 26 000 kronor som har högst totalbetyg, och det är Ecoride Ambassador 4 Navmotor.

Läs mer om hur vi arbetar i Så gör vi köpguiderna.