Bäst i test: Övervakningskamera utomhus 2026
Vi har jämfört fem övervakningskameror för utomhusbruk på bildskärpa, mörkerseende, kyla och väder, lagring utan månadsavgift samt larm och igenkänning. TP-Link Tapo C545D vinner, eufyCam S4 är bäst med batteri och Tapo C320WS bäst i budget.
Vi har jämfört 5 modeller utifrån 10 källor: produktdata från tillverkare, återförsäljare, myndigheter och certifieringar. Alla är bedömda med samma mall. Vi har inte provat produkterna själva.

Tapo C545D vinner bland övervakningskamerorna. Ett fast vidvinkelobjektiv håller koll på helheten medan ett rörligt objektiv vrider sig mot det som rör sig. Kameran tål −30 °C, sparar på minneskort upp till 512 GB och känner igen personer, djur och fordon utan avgift, för 1 290 kronor.
| Bildskärpa | 3,5 av 5 |
|---|---|
| Mörkerseende | 5,0 av 5 |
| Vinter och väder | 4,5 av 5 |
| Lagring utan månadsavgift | 5,0 av 5 |
| Larm och igenkänning | 5,0 av 5 |
Det här är bra
- Två objektiv: fast överblick och ett rörligt som följer efter
- Person-, djur- och fordonsigenkänning utan avgift enligt TP-Link
- Kallaste drifttemperaturen i listan, −30 °C, och kapslingsklass IP66
- Sparar på kort upp till 512 GB och skickar bilden vidare via RTSP och ONVIF
Det här är mindre bra
- 3 MP per objektiv, lägre än de två dyraste kamerorna
- Kräver nätadapter och eluttag
- Bildnotiser kräver Tapo Care
Passar dig som: dig som har ström vid fasaden och vill täcka både uppfart och entré med en enda kamera, utan månadsavgift.
Alla produkter i korthet
| Plats | Modell | Betyg | Bäst för |
|---|---|---|---|
| 1 | TP-Link Tapo C545D | 4,5 av 5 | Bäst i test |
| 2 | Eufy eufyCam S4 | 4,5 av 5 | Bäst med batteri |
| 3 | Reolink Argus 4 Pro | 4,0 av 5 | |
| 4 | TP-Link Tapo C320WS | 4,0 av 5 | Bäst i budget |
| 5 | Ring Outdoor Cam Plus Battery | 2,0 av 5 |
Så väljer du övervakningskamera för utomhusbruk
En kamera på husväggen ska se vem som går uppför uppfarten, även en januarinatt, och spara det den ser. Det låter enkelt, men kamerorna skiljer sig mer än priset visar: i hur de klarar mörker och kyla, var filmerna hamnar och om du måste betala varje månad. Här är det vi tittar på, och hur de fem kamerorna i jämförelsen står sig enligt tillverkarnas egna uppgifter.
| Kamera | Upplösning | IR-räckvidd | IP-klass | Kallast | Lokal lagring | Ström | Pris 30 oktober 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tapo C545D | 2 × 3 MP | 29,9 m | IP66 | −30 °C | microSD 512 GB | Nätadapter | 1 290 kr |
| eufyCam S4 | 4K + 2 × 2K | 10 m | IP65 | −20 °C | 32 GB + microSD 256 GB | Batteri och solpanel | 4 490 kr |
| Reolink Argus 4 Pro | 8 MP | Inget IR | IP66 | −10 °C | microSD 512 GB | Batteri | 2 299 kr |
| Tapo C320WS | 4 MP | 30 m | IP66 (enligt Kjell) | −20 °C | microSD 256 GB | Nätadapter | 699 kr |
| Ring Outdoor Cam Plus Battery | 2K | Anges inte | Anges inte | −20 °C | Anges inte | Batteri | 999 till 1 199 kr |
1. Bestäm var filmerna ska hamna
Det här är den största skillnaden mellan kamerorna. Fyra av fem sparar på ett minneskort i kameran och fungerar utan abonnemang. Ring anger ingen lokal lagring för Outdoor Cam Plus Battery och skriver att videor och bilder inte sparas utan abonnemang. Räkna in den kostnaden innan du köper. Tapo C545D och Reolink Argus 4 Pro tar kort på upp till 512 GB, och flera av kamerorna kan också skicka bilden till en hubb eller inspelare.
2. Kolla mörkerseendet
IR ger svartvit bild långt ut i mörkret, och spotlights eller strålkastare ger färgbild närmare kameran. Tapo C545D och C320WS har båda IR på omkring 30 meter och dessutom färgbild med inbyggt ljus. eufyCam S4 har IR på 10 meter, och Argus 4 Pro har inget IR alls utan förlitar sig på ColorX och spotlights.
3. Svensk vinter kräver köldtålighet
Kontrollera lägsta drifttemperatur. Tapo C545D klarar −30 °C enligt TP-Link, medan Argus 4 Pro bara är angiven ned till −10 °C. Titta också efter kapslingsklass: IP66 skyddar mot kraftiga vattenstrålar och damm. Ring anger ingen IP-klass för sin kamera, bara att den är väderbeständig.
4. Kabel eller batteri
En kamera med nätadapter, som Tapo C545D och C320WS, behöver ett eluttag i närheten men laddas aldrig. Batterikameror som eufyCam S4, Argus 4 Pro och Ring går att sätta var som helst. eufyCam S4 levereras med solpanel, och Argus 4 Pro kan laddas med Reolinks egen solpanel.
5. Igenkänning och larm
En kamera som skiljer på personer, bilar och djur skickar färre onödiga notiser. Tapo C545D, eufyCam S4 och Argus 4 Pro har alla tre sorterna enligt tillverkarna, och TP-Link skriver att igenkänningen ingår utan avgift. C320WS och Ring anger bara rörelse. Alla fem har tvåvägsljud och någon form av siren.
6. Det här framgår inte av produktdata
Allt i listan bygger på uppgifter från tillverkare och butiker. Hur skarp bilden faktiskt blir på 20 meter i snöyra, hur länge batteriet räcker eller hur appen fungerar står inte i någon källa. Där en uppgift saknas har kameran fått låga poäng, men det betyder bara att ingen anger den. Tänk också på var kameran pekar. Enligt Integritetsskyddsmyndigheten gäller dataskyddsförordningen GDPR om du kamerabevakar mark och vägar som även allmänheten använder, och det är inte tillåtet att kamerabevaka sina grannar mot deras vilja eller utan deras vetskap. Läs mer i IMY:s regler för dig som kamerabevakar (öppnas i nytt fönster).
Vår slutsats
TP-Link Tapo C545D vinner med två objektiv, komplett mörkerseende, −30 °C och lagring utan avgift för 1 290 kronor. Eufy eufyCam S4 har skarpast bild och är bäst om du vill slippa kabel, men kostar mest. Reolink Argus 4 Pro ger bred panoramabild men saknar IR och tål inte sträng kyla. TP-Link Tapo C320WS är billigast och klarar mörker bra, men känner inte igen personer. Ring Outdoor Cam Plus Battery sparar ingenting utan abonnemang och hamnar sist.
Läs också Så gör vi köpguiderna.
Alla produkter i jämförelsen
Plats 1

Passar för: Dig som har ström vid fasaden och vill täcka både uppfart och entré med en enda kamera, utan månadsavgift.
Det här är bra
- Två objektiv: fast överblick och ett rörligt som följer efter
- Person-, djur- och fordonsigenkänning utan avgift enligt TP-Link
- Kallaste drifttemperaturen i listan, −30 °C, och kapslingsklass IP66
Det här är mindre bra
- 3 MP per objektiv, lägre än de två dyraste kamerorna
- Kräver nätadapter och eluttag
- Bildnotiser kräver Tapo Care
Plats 2

Passar för: Dig som prioriterar bildskärpan, inte har ström där kameran ska sitta och kan lägga mest pengar.
Det här är bra
- 4K-bild med WDR och tre objektiv
- Rörlig modul som låser på personer och följer dem
- Batteri och solpanel ingår, ingen kabel behövs
Det här är mindre bra
- Kortast IR i listan, 10 meter
- IP65, lägre än övriga kameror med angiven klass
- Dyrast i listan, 4 490 kr
Plats 3

Reolink Argus 4 Pro
Betyg: 4,0 av 5
Passar för: Dig som vill se hela trädgården i en bild utan att dra kabel och bor där vintrarna är milda.
Det här är bra
- Panoramabild på 180 grader i 8 MP
- Sparar lokalt på kort upp till 512 GB eller i Reolinks Home Hub, utan månadsavgift
- Person-, fordons- och djurigenkänning
Det här är mindre bra
- Mörkerseendet saknar IR
- Klarar bara −10 °C enligt Reolink
- Står still och kan inte vrida sig
Plats 4

Passar för: Dig som har ett eluttag nära dörren eller garaget och vill ha en kamera där till lägsta möjliga pris.
Det här är bra
- Lägst pris i listan, 699 kr
- Ser 30 meter i mörker med IR och ger färg med egen strålkastare
- 4 MP med WDR
Det här är mindre bra
- Känner bara av rörelse, TP-Link nämner ingen igenkänning
- microSD högst 256 GB
- IP-klassen står bara hos Kjell
Plats 5

Ring Outdoor Cam Plus Battery
Betyg: 2,0 av 5
Passar för: Dig som redan har Ring-produkter, vill slippa kabel och räknar med att betala för Ring Protect.
Det här är bra
- Sladdlös med löstagbart batteri
- Färg i bilden redan när gatubelysningen räcker, enligt Ring
- Du kan prata genom kameran och starta en siren från appen
Det här är mindre bra
- Sparar inga videor utan abonnemang
- Ring anger ingen lokal lagring
- Ring anger varken IP-klass, pixeltal eller IR
Sida vid sida
| Uppgift | TP-Link Tapo C545D | Eufy eufyCam S4 | Reolink Argus 4 Pro | TP-Link Tapo C320WS | Ring Outdoor Cam Plus Battery |
|---|---|---|---|---|---|
| Betyg | 4,5 av 5 | 4,5 av 5 | 4,0 av 5 | 4,0 av 5 | 2,0 av 5 |
| Underlag | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse |
| Utmärkelse | Bäst i test | Bäst med batteri | Uppgift saknas | Bäst i budget | Uppgift saknas |
| Prisnivå | Mellannivå | Premium | Premium | Budget | Mellannivå |
| Passar för | Dig som har ström vid fasaden och vill täcka både uppfart och entré med en enda kamera, utan månadsavgift. | Dig som prioriterar bildskärpan, inte har ström där kameran ska sitta och kan lägga mest pengar. | Dig som vill se hela trädgården i en bild utan att dra kabel och bor där vintrarna är milda. | Dig som har ett eluttag nära dörren eller garaget och vill ha en kamera där till lägsta möjliga pris. | Dig som redan har Ring-produkter, vill slippa kabel och räknar med att betala för Ring Protect. |
| Upplösning | 2 × 3 MP (2304 × 1296), WDR | fast kamera 4K (3840 × 2160), rörlig modul 2 × 2K (2688 × 1520), WDR | 5120 × 1440 (8 MP) från två sammanfogade objektiv | 4 MP (2560 × 1440), WDR enligt Kjell & Company | 2K enligt Ring, pixeltal anges inte |
| Objektiv | fast vidvinkel och rörligt teleobjektiv med panorering och lutning | tre, fast vidvinkel och rörlig modul med 360 graders panorering och 8x hybridzoom | Uppgift saknas | Uppgift saknas | Uppgift saknas |
| Mörkerseende | IR 29,9 m, färgbild med inbyggda spotlights | IR upp till 10 m, färgbild med spotlights | inget IR, färgbild med ColorX och 5 spotlights på 2 W | IR upp till 30 m, färgbild i mörker, inbyggd strålkastare enligt Kjell & Company | färg i svagt ljus (Low-Light Sight), svartvitt i nästan mörker enligt Kjell & Company, IR anges inte |
| Kapslingsklass | IP66 | IP65 | IP66 | IP66 enligt Kjell & Company | anges inte, Ring skriver väderbeständig |
| Drifttemperatur | −30 till 60 °C | −20 till 55 °C | −10 till 55 °C | −20 till 45 °C | −20 till 50 °C |
| Lagring | microSD upp till 512 GB, RTSP och ONVIF, Tapo Care som tillval | 32 GB inbyggt, microSD upp till 256 GB, HomeBase S380 upp till 16 TB som tillval | microSD upp till 512 GB, Reolink Home Hub, Reolink Cloud som tillval | microSD upp till 256 GB, NVR-stöd enligt Kjell & Company | Ring anger ingen lokal lagring, videor sparas bara med Ring Protect |
| Igenkänning | person, djur och fordon utan avgift, automatisk följning | person, fordon och husdjur i kameran, automatisk följning | person, fordon och djur | rörelse | rörelse med egna rörelsezoner |
| Ljud | tvåvägsljud med brusreducering, siren 99 dB | Uppgift saknas | tvåvägsljud, siren | Uppgift saknas | tvåvägsljud med brusreducering, fjärrstyrd siren |
| Ström och nät | nätadapter, wifi 2,4 GHz eller nätverkskabel | Uppgift saknas | Uppgift saknas | nätadapter med 3 m kabel, wifi eller nätverkskabel | Uppgift saknas |
| Pris | 1 290 kr hos Kjell & Company (30 oktober 2026) | 4 490 kr hos Kjell & Company (30 oktober 2026) | 2 299 kr hos Kjell & Company (30 oktober 2026) | 699 kr hos Kjell & Company (30 oktober 2026) | 999 kr hos Ring, 1 199 kr hos Kjell & Company (30 oktober 2026) |
| Ljud och ljus | Uppgift saknas | tvåvägsljud, siren 105 dB, röda och blå varningsljus | Uppgift saknas | tvåvägsljud, siren och blinkande ljus | Uppgift saknas |
| Ström | Uppgift saknas | utbytbart batteri och avtagbar solpanel | inbyggt 5 000 mAh-batteri, laddas med USB-C eller Reolink Solar Panel 2 | Uppgift saknas | Quick Release-batteripaket ingår |
| Garanti | Uppgift saknas | Uppgift saknas | 2 år begränsad | Uppgift saknas | 1 år begränsad |
Så jämförde vi
Det här är en jämförelse av produktdata. Redaktionen har inte provat kamerorna. Listan rymmer fem övervakningskameror för utomhusbruk som säljs i Sverige i oktober 2026, från TP-Link, Eufy, Reolink och Ring, i priser från 699 till 4 490 kronor. Varje uppgift som ger poäng är läst hos tillverkaren eller hos Kjell & Company den 30 oktober 2026. Saknas en uppgift ger den inga poäng.
Fem kriterier med samma mall för alla kameror och delbetyg från 0 till 10: bildskärpa 25 procent, mörkerseende 20, vinter och väder 20, lagring utan månadsavgift 20 och larm och igenkänning 15. Bilden väger tyngst eftersom det är den du har kvar efteråt. Vinter och väder väger lika mycket som mörkret, eftersom en kamera på en svensk husvägg ska klara kyla. Totalbetyget är det viktade medelvärdet på tiogradig skala och visas på sajten avrundat till halva steg av 5.
- Bildskärpa (25 procent): Upplösningen tillverkaren anger, för kameror med flera objektiv det skarpaste: 8 MP eller mer (4K, till exempel 3840 × 2160 eller 5120 × 1440) ger 8, 4 till 5 MP (till exempel 2560 × 1440) ger 6, 3 MP (till exempel 2304 × 1296) ger 5 och 2 MP (1920 × 1080) ger 4. Står det bara 2K utan pixeltal räknar vi med 3 MP. 1 extra poäng för HDR eller WDR enligt tillverkaren eller butiken och 1 extra för två eller fler objektiv (tele, rörlig modul eller sammanfogad panoramabild). Taket är 10.
- Mörkerseende (20): IR med angiven räckvidd på minst 25 meter ger 5, IR utan angiven räckvidd eller med kortare räckvidd ger 3 och inget IR eller ingen uppgift om IR ger 2. 3 extra poäng för färgbild i mörker eller svagt ljus enligt tillverkaren och 2 extra för inbyggd strålkastare eller spotlight. Säger tillverkaren och butiken emot varandra gäller tillverkaren. Taket är 10.
- Vinter och väder (20): Två delar som läggs ihop. Kapslingsklass: IP67 eller högre 5, IP66 4, IP65 3, lägre eller ingen angiven klass 1. Lägsta drifttemperatur enligt tillverkaren eller butiken: −30 °C eller kallare 5, −20 till −29 °C 4, −10 till −19 °C 2, varmare eller ingen uppgift 1.
- Lagring utan månadsavgift (20): Lokal lagring i kameran (microSD eller inbyggt minne) som fungerar utan abonnemang ger 6. Ingen lokal lagring men gratis molnhistorik ger 2. Sparas inspelningar bara med abonnemang blir det 1. 2 extra poäng om kameran tar microSD-kort på 512 GB eller mer och 2 extra om tillverkaren eller butiken anger att den kan spela in till en hubb, basstation eller NVR (även via ONVIF eller RTSP). Taket är 10.
- Larm och igenkänning (15): Poängen läggs ihop: personigenkänning 3, fordonsigenkänning 1 och djurigenkänning 1 när tillverkaren anger funktionen för modellen (kräver igenkänningen abonnemang blir det 1 poäng totalt), tvåvägsljud 2, siren eller ljudlarm 2 och motoriserad panorering eller automatisk följning 1. Taket är 10.
För Tapo C320WS kommer IP-klass, WDR, strålkastare och NVR-stöd från Kjell & Company, eftersom TP-Link inte anger dem på sin sida. Ring anger varken pixeltal, IP-klass eller IR för Outdoor Cam Plus Battery. För eufyCam S4 anger Anker WDR medan Kjells tabell säger nej, och då gäller tillverkarens uppgift. Låga poäng för en saknad uppgift betyder att ingen källa anger den, inte att funktionen säkert saknas. Inga uppgifter från Folksam används.
Metodregeln. Högst totalbetyg ger Bäst i test. Skiljer det 0,2 poäng eller mindre mellan ettan och tvåan på tiogradig skala vinner i stället den kamera där flest av betygets uppgifter är belagda hos tillverkaren, en myndighet, ett certifieringsregister eller Folksam. Tapo C545D får 9,1 och eufyCam S4 8,6. Båda visas som 4,5 av 5, men avståndet är 0,5 poäng, så regeln behövdes inte och totalbetyget avgör.
Bäst med batteri går till eufyCam S4, som har högst betyg av de sladdlösa kamerorna. Bäst i budget blir Tapo C320WS, billigast i listan med 7,6 på den tiogradiga skalan, som visas som 4 av 5.
Läs mer om hur vi arbetar i Så gör vi köpguiderna.