Bäst i test: Sommardäck 2026
Vi har jämfört fem sommardäck i 205/55 R16 91V på EU:s däckmärkning och pris. Hankook Ventus Prime 4 vinner med våtgreppsklass A, 69 dB och lägst pris, och Goodyear EfficientGrip Performance 2 har den bästa EU-märkningen.
Vi har jämfört 5 modeller utifrån 13 källor: produktdata från tillverkare, återförsäljare, myndigheter och certifieringar. Alla är bedömda med samma mall. Vi har inte provat produkterna själva.

Hankook Ventus Prime 4 är Bäst i test bland sommardäcken. Det har våtgreppsklass A och 69 dB, lika tyst som Goodyear, och kostar 839 kronor per däck, minst av de fem.
| Våtgrepp | 5,0 av 5 |
|---|---|
| Rullmotstånd | 3,5 av 5 |
| Buller | 4,0 av 5 |
| Pris | 5,0 av 5 |
Det här är bra
- Billigast i jämförelsen, 839 kr per däck
- Våtgreppsklass A
- 69 dB, tystast tillsammans med Goodyear
Det här är mindre bra
- Rullmotstånd i klass C
- En av de äldre modellerna, i EPREL sedan maj 2021
Passar dig som: den som vill ha våtgreppsklass A och lågt buller till lägsta pris i jämförelsen.
Alla produkter i korthet
| Plats | Modell | Betyg | Bäst för |
|---|---|---|---|
| 1 | Hankook Ventus Prime 4 | 4,5 av 5 | Bäst i test |
| 2 | Goodyear EfficientGrip Performance 2 | 4,0 av 5 | Bästa EU-märkningen |
| 3 | Kumho Ecsta HS52 | 4,0 av 5 | |
| 4 | Michelin Primacy 5 | 4,0 av 5 | Bäst bland premiumdäcken |
| 5 | Continental PremiumContact 7 | 3,5 av 5 |
Så väljer du sommardäck
Ett set sommardäck håller i flera säsonger, och under den tiden märks skillnaderna i förbrukning och ljudnivå varje gång du kör. Här är det vi tittar på när vi jämför sommardäck, och vad EU:s däckmärkning säger om de fem däcken i vår jämförelse.
1. Börja med rätt storlek
Storleken står på däcksidan, till exempel 205/55 R16 91V: bredd 205 millimeter, profil 55 procent, fälg 16 tum, belastningsindex 91 och hastighetsindex V, som betyder 240 kilometer i timmen. Ta samma storlek som bilen har i dag, eller kontrollera i instruktionsboken vilka storlekar och index som gäller. Vi jämför alla fem däck i 205/55 R16 91V, som sitter på många mellanklassbilar.
2. Läs EU:s däckmärkning
Alla nya däck som säljs i EU har en märkning med tre uppgifter: våtgrepp, rullmotstånd och externt buller. Märkningen gäller en viss storlek, och samma modell kan ha andra klasser i en annan dimension. I EU:s produktdatabas EPREL kan du läsa produktbladet för varje registrerad storlek. Det är där vi hämtar uppgifterna.
| Däck | Våtgrepp | Rullmotstånd | Buller | Pris per däck 30 oktober 2026 |
|---|---|---|---|---|
| Hankook Ventus Prime 4 | A | C | 69 dB (B) | 839 kr |
| Goodyear EfficientGrip Performance 2 | A | B | 69 dB (B) | 1 166 kr |
| Kumho Ecsta HS52 | A | C | 71 dB (B) | 907 kr |
| Michelin Primacy 5 | A | B | 70 dB (B) | 1 236 kr |
| Continental PremiumContact 7 | A | C | 71 dB (B) | 1 227 kr |
Värdena gäller 205/55 R16 91V enligt EPREL. Priserna är Däckonlines pris per däck utan återvinningsavgiften på 25 kronor.
3. Våtgrepp först
Våtgreppsklassen säger hur bra däcket bromsar på våt asfalt, från A som bäst till E. Den är det viktigaste säkerhetsmåttet i märkningen. I vår jämförelse har alla fem däck klass A, så här kan du välja fritt utan att ge avkall på våtgreppet. I en annan storlek eller hos ett billigare märke är det inte säkert att det ser ut så, så kontrollera klassen innan du köper.
4. Rullmotstånd och förbrukning
Rullmotståndsklassen visar hur mycket energi däcket tar när det rullar. En bättre klass ger lägre förbrukning, och i en elbil märks det som längre räckvidd. Goodyear EfficientGrip Performance 2 och Michelin Primacy 5 har klass B, de andra tre klass C.
5. Buller
Bullervärdet i decibel gäller ljudet som däcket ger ifrån sig utåt när det rullar. Hankook och Goodyear ligger lägst på 69 dB, Michelin på 70 dB och Continental och Kumho på 71 dB.
6. Pris per däck och per set
Räkna på fyra däck. I vår jämförelse kostar ett set från 3 356 kronor för Hankook till 4 944 kronor för Michelin hos Däckonline, utan återvinningsavgift, montering och balansering. Däckpriser ändras ofta, så jämför gärna igen innan du beställer.
7. Mönsterdjup och byte
Enligt Transportstyrelsen ska däck ha minst 1,6 millimeters mönsterdjup vid sommarväglag. Mät däcken innan du byter till sommardäck, och byt hellre i god tid än vid gränsen. Vinterdäck krävs vid vinterväglag från 1 december till 31 mars, och dubbdäck får användas från 1 oktober till 15 april.
8. Vad märkningen inte säger
EU:s däckmärkning säger inget om grepp på torr väg, hur däcket svänger, hur länge mönstret räcker eller hur komfortabelt det är. Tillverkarnas egna siffror om bromssträcka och körsträcka bygger på deras egna mätningar och går inte att jämföra mellan märken, så dem väger vi inte in. Vår jämförelse visar alltså hur däcken står sig i märkningen och på pris, inte hur de beter sig i alla lägen.
Vår slutsats
Hankook Ventus Prime 4 är Bäst i test: våtgreppsklass A, 69 dB och lägst pris av de fem. Goodyear EfficientGrip Performance 2 har den bästa EU-märkningen, med rullmotstånd B och 69 dB, och passar den som kör mycket. Kumho Ecsta HS52 är nästan lika billigt som Hankook men bullrar mer. Michelin Primacy 5 är det nyaste däcket och bäst bland premiumdäcken, men också dyrast. Continental PremiumContact 7 har våtgreppsklass A men rullmotstånd C och 71 dB till premiumpris.
Läs också Så gör vi köpguiderna.
Alla produkter i jämförelsen
Plats 1

Passar för: Den som vill ha våtgreppsklass A och lågt buller till lägsta pris i jämförelsen.
Det här är bra
- Billigast i jämförelsen, 839 kr per däck
- Våtgreppsklass A
- 69 dB, tystast tillsammans med Goodyear
Det här är mindre bra
- Rullmotstånd i klass C
- En av de äldre modellerna, i EPREL sedan maj 2021
Plats 2

Passar för: Den som kör långt och vill ha både lågt rullmotstånd och låg ljudnivå till ett pris i mellanklassen.
Det här är bra
- Bästa EU-märkningen bland de fem: A, B och 69 dB
- Rullmotstånd i klass B
- Billigare än premiumdäcken i jämförelsen
Det här är mindre bra
- 327 kr dyrare per däck än vinnaren
- En av de äldre modellerna, i EPREL sedan maj 2021
Läs hela bedömningen av Goodyear EfficientGrip Performance 2
Plats 3

Kumho Ecsta HS52
Betyg: 4,0 av 5
Passar för: Den som vill hålla nere kostnaden för däcken och kan leva med lite högre däckbuller.
Det här är bra
- Näst billigast, 907 kr per däck
- Våtgreppsklass A
- Finns i lager hos Däckonline
Det här är mindre bra
- 71 dB, ett av de två bullrigaste däcken här
- Rullmotstånd i klass C
- Dyrare och bullrigare än Hankook med samma klasser i övrigt
Plats 4

Passar för: Den som vill ha ett nytt premiumdäck med lågt rullmotstånd och inte behöver det billigaste alternativet.
Det här är bra
- Rullmotstånd i klass B
- Våtgreppsklass A
- Nyaste modellen, i EPREL sedan januari 2025
Det här är mindre bra
- Dyrast i jämförelsen, 1 236 kr per däck
- 70 dB, 1 dB mer än Goodyear och Hankook
Plats 5

Continental PremiumContact 7
Betyg: 3,5 av 5
Passar för: Den som vill ha Continental som märke och främst bryr sig om våtgreppet.
Det här är bra
- Våtgreppsklass A
- Finns i lager hos Däckonline
Det här är mindre bra
- Rullmotstånd i klass C
- 71 dB, ett av de två bullrigaste däcken här
- Premiumpris, 1 227 kr per däck
Sida vid sida
| Uppgift | Hankook Ventus Prime 4 | Goodyear EfficientGrip Performance 2 | Kumho Ecsta HS52 | Michelin Primacy 5 | Continental PremiumContact 7 |
|---|---|---|---|---|---|
| Betyg | 4,5 av 5 | 4,0 av 5 | 4,0 av 5 | 4,0 av 5 | 3,5 av 5 |
| Underlag | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse |
| Utmärkelse | Bäst i test | Bästa EU-märkningen | Uppgift saknas | Bäst bland premiumdäcken | Uppgift saknas |
| Prisnivå | Budget | Mellannivå | Budget | Premium | Premium |
| Passar för | Den som vill ha våtgreppsklass A och lågt buller till lägsta pris i jämförelsen. | Den som kör långt och vill ha både lågt rullmotstånd och låg ljudnivå till ett pris i mellanklassen. | Den som vill hålla nere kostnaden för däcken och kan leva med lite högre däckbuller. | Den som vill ha ett nytt premiumdäck med lågt rullmotstånd och inte behöver det billigaste alternativet. | Den som vill ha Continental som märke och främst bryr sig om våtgreppet. |
| Typ | Sommardäck för personbil | Sommardäck för personbil | Sommardäck för personbil | Sommardäck för personbil | Sommardäck för personbil |
| Jämförd dimension | 205/55 R16 91V | 205/55 R16 91V | 205/55 R16 91V | 205/55 R16 91V | 205/55 R16 91V |
| Belastningsindex | 91, standardbelastning (SL) | 91, standardbelastning (SL) | 91, standardbelastning (SL) | 91, standardbelastning (SL) | 91, standardbelastning (SL) |
| Hastighetsindex | V, 240 km/h | V, 240 km/h | V, 240 km/h | V, 240 km/h | V, 240 km/h |
| Våtgrepp (EU) | A | A | A | A | A |
| Rullmotstånd (EU) | C | B | C | B | C |
| Buller (EU) | 69 dB, klass B | 69 dB, klass B | 71 dB, klass B | 70 dB, klass B | 71 dB, klass B |
| EPREL-nummer | 1028787 | 610426 | 1497522 | 2120251 | 843296 |
| På EU-marknaden sedan | 1 maj 2021 | 1 maj 2021 | 7 april 2023 | 1 januari 2025 | 7 april 2022 |
| Pris | 839 kr per däck plus 25 kr återvinningsavgift hos Däckonline (30 oktober 2026) | 1 166 kr per däck plus 25 kr återvinningsavgift hos Däckonline (30 oktober 2026) | 907 kr per däck plus 25 kr återvinningsavgift hos Däckonline (30 oktober 2026) | 1 236 kr per däck plus 25 kr återvinningsavgift hos Däckonline (30 oktober 2026) | 1 227 kr per däck plus 25 kr återvinningsavgift hos Däckonline (30 oktober 2026) |
| EPREL-nummer enligt Kumho | Uppgift saknas | Uppgift saknas | 1016138, samma värden | Uppgift saknas | Uppgift saknas |
Så jämförde vi
Det här är en jämförelse av produktdata. Redaktionen har inte provat däcken. Vi har valt fem sommardäck för personbil som finns i lager hos Däckonline i oktober 2026, i prisnivåer från 839 till 1 236 kronor per däck, och jämför dem i samma dimension: 205/55 R16 91V, en vanlig storlek på mellanklassbilar. Våtgrepp, rullmotstånd och buller kommer från EU:s produktdatabas EPREL, där vi har läst produktbladet för exakt den registrering som återförsäljarens produktsida hänvisar till. Priserna har vi läst på Däckonlines produktsidor den 30 oktober 2026. Nokian Tyres Hakka Blue 3 valde vi bort, eftersom Däckonline bara säljer det som 94V XL i den här storleken och det därför inte går att jämföra i samma dimension.
Varje däck får ett delbetyg från 0 till 10 i fyra kriterier, med samma mall för alla: våtgrepp (30 procent), rullmotstånd (30), buller (20) och pris (20). Totalbetyget är ett viktat medelvärde på en tiogradig skala och visas på sajten i halva steg av 5.
- Våtgrepp (30 procent): Våtgreppsklassen i EU:s däckmärkning enligt EPREL. A ger 10, B 8,5, C 7, D 5,5 och E 4. Saknas uppgiften blir det 0.
- Rullmotstånd (30 procent): Klassen för bränsleeffektivitet i EU:s däckmärkning enligt EPREL. A ger 10, B 8,5, C 7, D 5,5 och E 4. Saknas uppgiften blir det 0.
- Buller (20 procent): Externt däckbuller i decibel enligt EPREL. 67 dB eller lägre ger 10, 68 dB 9, 69 dB 8, 70 dB 7, 71 dB 6, 72 dB 5 och 73 dB eller mer 4. Saknas uppgiften blir det 0.
- Pris (20 procent): Pris per däck hos Däckonline samma dag, utan återvinningsavgift och utan rabattkoder. Under 900 kronor ger 10, 900 till 999 kronor 8,5, 1 000 till 1 099 kronor 7, 1 100 till 1 199 kronor 5,5, 1 200 till 1 299 kronor 4 och 1 300 kronor eller mer 2,5.
Några saker behöver en förklaring. Alla fem däck har våtgreppsklass A, så våtgreppet ger 10 till alla och skiljer dem inte åt i den här jämförelsen. Vi låter det ändå väga tungt, eftersom det är märkningens viktigaste säkerhetsuppgift och skulle avgöra om ett däck med sämre klass kom med. Rullmotståndet väger lika mycket, eftersom det påverkar förbrukningen under alla år däcken används. För Kumho Ecsta HS52 hänvisar Däckonline till EPREL-registreringen 1497522 och Kumho till 1016138. Båda produktbladen anger samma klasser och 71 dB. Michelin Primacy 5 kostade 1 236 kronor per däck när vi läste priset. Priserna ändras ofta, och priskriteriet räknas om när listan uppdateras.
Metodregeln. Bäst i test går till det däck som har högst totalbetyg. Skiljer det högst 0,2 poäng mellan de två bästa på den tiogradiga skalan, vinner det däck där flest av betygets uppgifter är belagda hos tillverkaren, en myndighet, ett certifieringsregister eller Folksam. Här får Hankook Ventus Prime 4 8,7 och Goodyear EfficientGrip Performance 2 8,3 på den tiogradiga skalan, som på sajten visas som 4,5 och 4,0 av 5. Skillnaden är 0,4 poäng, så totalbetyget avgör och regeln behövdes inte. Båda har tre av fyra delbetyg belagda i EPREL. Priset kommer från återförsäljaren.
Läs mer om hur vi arbetar i Så gör vi köpguiderna.