Bäst i test: Elsparkcykel 2026
Vi har jämfört fem elsparkcyklar för 20 km/h på batteri, bromsar och blinkers, däck och fjädring, vikt och vattentålighet. Pure Advance Flex vinner med jämnast underlag, och Segway Ninebot E2 E II är bäst i budget för 3 989 kronor.
Vi har jämfört 5 modeller utifrån 9 källor: produktdata från tillverkare, återförsäljare, myndigheter och certifieringar. Alla är bedömda med samma mall. Vi har inte provat produkterna själva.

Pure Advance Flex är Bäst i test bland elsparkcyklarna i vår jämförelse. Den har IP65, blinkers både på styret och baktill, slanglösa 10-tumsdäck och en vikt på 16,2 kilo, och batteriet rymmer 342 Wh. Fjädring saknas, och den är dyrast av de fem.
| Batterikapacitet | 3,5 av 5 |
|---|---|
| Bromsar, ljus och blinkers | 3,5 av 5 |
| Däck och fjädring | 3,5 av 5 |
| Vikt | 4,5 av 5 |
| Vattentålighet | 4,0 av 5 |
Det här är bra
- Blinkers fram och bak, bromsljus och framlampa på 150 lumen
- IP65
- 16,2 kg och slanglösa 10-tumsdäck
- Hopfällbar till ett kompakt paket
Det här är mindre bra
- Ingen fjädring
- 11 989 kr, dyrast i jämförelsen
- Trumbroms fram, ingen skivbroms
- Pures specifikationstabell blandar versionerna
Passar dig som: den som kör i alla väder, vill ha blinkers som syns från båda hållen och har ont om plats för förvaring.
Alla produkter i korthet
| Plats | Modell | Betyg | Bäst för |
|---|---|---|---|
| 1 | Pure Advance Flex | 4,0 av 5 | Bäst i test |
| 2 | Segway Ninebot F3 ND | 3,5 av 5 | Störst batteri |
| 3 | Segway Ninebot E2 E II | 3,0 av 5 | Bäst i budget |
| 4 | Xiaomi Electric Scooter Elite NE | 3,0 av 5 | Bäst däck och fjädring |
| 5 | Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE | 2,5 av 5 | Lättast |
Så väljer du elsparkcykel
En elsparkcykel ska ta dig till stationen, jobbet eller skolan, och den ska vara laglig att köra där du kör. Här går vi igenom vad som skiljer modellerna åt och hur de fem i vår jämförelse står sig, enligt vad tillverkare och svenska återförsäljare själva anger.
1. Börja med reglerna
Enligt Transportstyrelsen (öppnas i nytt fönster) räknas en elsparkcykel som cykel om den har en maxhastighet på högst 20 km/h och en motor med högst 250 watts kontinuerlig märkeffekt. Då kör du den på cykelbanan i första hand. Klarar den inte kraven får den bara köras inom ett inhägnat område. Många modeller säljs i flera versioner, så titta efter beteckningar som ND, NE eller version för den svenska marknaden och läs vad som står om märkeffekt eller nominell effekt. Toppeffekten, som ofta ligger mellan 700 och 1 000 watt, säger inget om saken. Alla fem i vår jämförelse anges med 250 watt.
2. Räkna batteriet i wattimmar
Batteriets storlek i wattimmar är det mått som går att jämföra mellan märken. Räckvidd i kilometer räknar varje tillverkare fram med sin egen förarvikt och fart, så den siffran ger inga poäng hos oss. I jämförelsen går spannet från 220 Wh i Segway E2 E II till 477 Wh i Segway F3 ND. Står bara volt och amperetimmar, som hos Pure, multiplicerar du dem: 36 V gånger 9,5 Ah blir 342 Wh. För Xiaomi Elite NE har vi inte hittat någon kapacitet för den nordiska versionen.
| Elsparkcykel | Batteri | Bromsar | Blinkers och bromsljus | Däck och fjädring | Vikt | IP-klass | Pris i oktober 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pure Advance Flex | 342 Wh (36 V, 9,5 Ah) | Trumbroms fram, KERS bak | Blinkers på styret och bak, bromsljus | 10 tum slanglösa, ingen fjädring | 16,2 kg | IP65 | 11 989 kr |
| Segway Ninebot F3 ND | 477 Wh | Skivbroms fram, elektronisk bak | Blinkers, placering anges inte | Självtätande, storlek och fjädring anges inte | Anges inte | IPX6 | 7 999 kr |
| Segway Ninebot E2 E II | 220 Wh | Trumbroms bak, elektronisk fram | Blinkers fram och bak, bromsljus | 8,1 tum med hålrum, fjädring fram | 16 kg | IPX4 | 3 989 kr |
| Xiaomi Electric Scooter Elite NE | Anges inte för NE | Trumbroms fram, elektronisk bak | Blinkers fram och bak, bromsljus | 10 tum slanglösa, dubbel fjädring fram | 20 eller 24 kg | IPX5 | 4 990 kr |
| Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE | 225 Wh | Anges inte | Anges inte | 10 tum luftfyllda, fjädring anges inte | 15,4 kg | IPX4 | 3 790 kr |
3. Bromsar, ljus och blinkers
Blinkers gör det lättare att visa var du ska svänga. Pure, Segway E2 E II och Xiaomi Elite NE har blinkers både fram och bak och bromsljus. För Segway F3 ND nämner Power blinkers men inte var de sitter. Bromsarna är oftast en mekanisk broms på ena hjulet och en elektronisk på det andra. F3 ND är ensam om skivbroms, de andra har trumbroms. EN 17128 är den europeiska standarden för lätta elfordon, och den anges bara för de två Xiaomi-modellerna.
4. Däck och fjädring
Större däck med luft i ger mer att ta av när asfalten är dålig. Pure, Xiaomi Elite NE och Xiaomi 4 Lite har 10-tumsdäck med luft. Segway E2 E II har 8,1 tum med hålrum, som Segway beskriver som underhållsfria. Fjädring anges bara för Elite NE och E2 E II, och båda har den bara fram. Pure skriver rakt ut att Advance Flex saknar fjädring.
5. Vikten och 25-kilosgränsen
En elsparkcykel ska ofta bäras uppför trappor och in på tåget, så vikten märks. Enligt trafikskadelagen (öppnas i nytt fönster) räknas ett eldrivet fordon utan trampor som är konstruerat för mer än 14 km/h och väger mer än 25 kilo som motordrivet fordon, och då ska det ha trafikförsäkring. Ingen av modellerna med angiven vikt går över gränsen. Xiaomi 4 Lite väger 15,4 kilo, Segway E2 E II 16 och Pure Advance Flex 16,2. För Xiaomi Elite NE anger Bygghemma både 20 och 24 kilo. För Segway F3 ND har vi inte hittat någon vikt alls, så fråga efter den innan du köper.
6. IP-klassen och regnet
IP-klassen visar hur väl elsparkcykeln står emot damm och vatten, och det är den sista siffran som gäller vatten. Ju högre siffra, desto kraftigare vatten tål den. Segway F3 ND har IPX6, Pure IP65, Xiaomi Elite NE IPX5 och de två billigaste IPX4. Kör du året runt och i regn är skillnaden värd att titta på.
7. Vad vår jämförelse inte visar
Vi jämför bara det som tillverkare och återförsäljare anger. Jämförelsen säger inget om hur elsparkcyklarna känns att köra, hur långt batteriet räcker en kall morgon eller hur bromsarna tar på blöt asfalt. Ett lågt delbetyg på grund av en uppgift som saknas betyder att uppgiften inte står i källorna, inte att elsparkcykeln saknar egenskapen. Det gäller till exempel bromsarna och lamporna på Xiaomi 4 Lite, batteriet i Xiaomi Elite NE och vikten för Segway F3 ND.
Vår slutsats
Pure Advance Flex vinner för att den får minst 7 i alla fem kriterier: blinkers fram och bak, IP65, 10-tumsdäck och 16,2 kilo. Den saknar fjädring och kostar mest. Segway Ninebot F3 ND har störst batteri, skivbroms och högst IP-klass, men vikten är inte belagd. Segway Ninebot E2 E II är bäst i budget med full belysning och låg vikt, men batteriet är litet och däcken små. Xiaomi Electric Scooter Elite NE har bäst däck och fjädring och EN 17128, men batteriets storlek anges inte. Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE är lättast och billigast, men källan säger inget om bromsar och ljus.
Läs också Så gör vi köpguiderna.
Alla produkter i jämförelsen
Plats 1

Passar för: Den som kör i alla väder, vill ha blinkers som syns från båda hållen och har ont om plats för förvaring.
Det här är bra
- Blinkers fram och bak, bromsljus och framlampa på 150 lumen
- IP65
- 16,2 kg och slanglösa 10-tumsdäck
Det här är mindre bra
- Ingen fjädring
- 11 989 kr, dyrast i jämförelsen
- Trumbroms fram, ingen skivbroms
Plats 2

Passar för: Den som pendlar långt, vill ha stort batteri och skivbroms och själv kan kontrollera vikten före köpet.
Det här är bra
- 477 Wh, störst batteri i jämförelsen
- Skivbroms fram, ensam i jämförelsen
- IPX6, högst vattenklass
Det här är mindre bra
- Vikten anges inte
- Däckstorlek och fjädring anges inte
- Bromsljus nämns inte
Plats 3

Passar för: Den som vill ha en lätt och billig elsparkcykel med blinkers och bromsljus för korta turer.
Det här är bra
- 3 989 kr
- Blinkers fram och bak, bromsljus och framlampa
- 16 kg
Det här är mindre bra
- 220 Wh, minst batteri i jämförelsen
- 8,1 tum däck utan luft
- IPX4 och maxvikt 90 kg för föraren
Plats 4

Passar för: Den som kör på dålig asfalt och vill ha fjädring, blinkers och EN 17128 till mellanpris.
Det här är bra
- Slanglösa 10-tumsdäck och dubbel fjädring fram
- Blinkers fram och bak och blinkande bromsljus
- Certifierad enligt EN 17128
Det här är mindre bra
- Batteriets kapacitet anges inte för NE-versionen
- Upp till 24 kg, nära gränsen för försäkringsplikt
- Ingen fjädring bak
Plats 5

Passar för: Den som vill ha den lättaste och billigaste modellen och mest kör korta sträckor.
Det här är bra
- 15,4 kg, lättast i jämförelsen
- 3 790 kr, billigast i jämförelsen
- Luftfyllda slanglösa 10-tumsdäck
Det här är mindre bra
- Bromsar, fjädring och belysning anges inte i källan
- 225 Wh och IPX4
- Maxlast 100 kg
Läs hela bedömningen av Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE
Sida vid sida
| Uppgift | Pure Advance Flex | Segway Ninebot F3 ND | Segway Ninebot E2 E II | Xiaomi Electric Scooter Elite NE | Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE |
|---|---|---|---|---|---|
| Betyg | 4,0 av 5 | 3,5 av 5 | 3,0 av 5 | 3,0 av 5 | 2,5 av 5 |
| Underlag | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse | Jämförelse |
| Utmärkelse | Bäst i test | Störst batteri | Bäst i budget | Bäst däck och fjädring | Lättast |
| Prisnivå | Premium | Mellannivå | Budget | Mellannivå | Budget |
| Passar för | Den som kör i alla väder, vill ha blinkers som syns från båda hållen och har ont om plats för förvaring. | Den som pendlar långt, vill ha stort batteri och skivbroms och själv kan kontrollera vikten före köpet. | Den som vill ha en lätt och billig elsparkcykel med blinkers och bromsljus för korta turer. | Den som kör på dålig asfalt och vill ha fjädring, blinkers och EN 17128 till mellanpris. | Den som vill ha den lättaste och billigaste modellen och mest kör korta sträckor. |
| Typ | Hopfällbar elsparkcykel, version för den svenska marknaden | Elsparkcykel för pendling, nordisk version | Elsparkcykel, instegsmodell | Elsparkcykel, nordisk version | Elsparkcykel, instegsmodell i nordisk version |
| Elmotor | 250 W nominell effekt och 900 W maxeffekt i den svenska varianten enligt Pure | 250 W nominell effekt, 1 000 W toppeffekt (Power) | Framhjulsmotor, 250 W uteffekt, 450 W maxeffekt | 250 W märkeffekt, 700 W toppeffekt | 250 W märkeffekt |
| Toppfart | 20 km/h | 20 km/h | 20 km/h | 20 km/h | 20 km/h |
| Batteri | 36 V, 9,5 Ah (342 Wh) | 477 Wh inbyggt, extrabatteri på 468 Wh köps till | 220 Wh | Kapacitet anges inte för NE-versionen i de källor vi har läst | 10 400 mAh, 225 Wh |
| Vikt | 16,2 kg | Anges inte i de källor vi har läst | 16 kg | 20 kg i Bygghemmas beskrivning, 24 kg i Bygghemmas egenskapstabell | 15,4 kg |
| Maxlast | 120 kg | Uppgift saknas | Uppgift saknas | Uppgift saknas | 100 kg |
| Däck | 10 tum, slanglösa | Självtätande (Power), storlek anges inte | 8,1 tum med hålrum, underhållsfria (Segway); självtätande enligt Power | 10 tum, slanglösa | 10 tum, luftfyllda och slanglösa |
| Fjädring | Ingen | Uppgift saknas | Fjäder fram, 27 mm | Dubbel fjädring fram | Uppgift saknas |
| Bromsar | Trumbroms fram, KERS bak | Skivbroms fram, elektronisk broms bak (Segway); Power anger skivbromsar fram och bak | Elektronisk broms fram, trumbroms bak | Trumbroms fram, elektronisk E-ABS bak | Uppgift saknas |
| Belysning | Framlampa 150 lumen, bakljus som också är bromsljus, blinkers på styret och vid fotplattan bak | Automatisk framlampa 6 W, integrerade blinkers | Framlampa 2,1 W, LED bak, bromsljus, blinkers fram och bak | Blinkers fram och bak, automatiskt blinkande bromsljus | Uppgift saknas |
| Vattentålighet | IP65 | IPX6 | IPX4 | IPX5 | IPX4 |
| Pris | 11 989 kr hos Power, 11 990 kr hos Pure (oktober 2026) | 7 999 kr hos Power (oktober 2026) | 3 989 kr hos Power (oktober 2026) | 4 990 kr hos Power, 4 986 kr hos Bygghemma (oktober 2026) | 3 790 kr hos Mi Store (oktober 2026, tillfälligt slutsåld) |
| Maxvikt förare | Uppgift saknas | 120 kg (Power) | 90 kg | Uppgift saknas | Uppgift saknas |
| Maxvikt | Uppgift saknas | Uppgift saknas | Uppgift saknas | 120 kg | Uppgift saknas |
| Standard | Uppgift saknas | Uppgift saknas | Uppgift saknas | EN 17128 | EN 17128:2020 |
| Bromsar, fjädring och belysning | Uppgift saknas | Uppgift saknas | Uppgift saknas | Uppgift saknas | Anges inte på den produktsida vi har läst |
Så jämförde vi
Det här är ett jämförelsetest av produktdata. Redaktionen har inte provat elsparkcyklarna. Vi har valt fem modeller som säljs i Sverige i oktober 2026 i versioner för 20 km/h, från 3 790 kronor för Xiaomi 4 Lite (2nd Gen) NE till 11 989 kronor för Pure Advance Flex. Enligt Transportstyrelsen är högst 20 km/h och högst 250 watts kontinuerlig märkeffekt kraven för att en elsparkcykel ska räknas som cykel, och för alla fem anger tillverkaren eller en svensk återförsäljare 250 watt i märkeffekt, nominell effekt eller uteffekt. En sjätte modell vi övervägde valdes bort eftersom vi inte kunde belägga märkeffekten.
Uppgifterna som ger poäng har vi läst hos tillverkaren (Segway och Pure Electric) eller på svenska återförsäljares produktsidor (Power, Bygghemma och Mi Store). Xiaomis egna sidor gick inte att läsa, så för de två Xiaomi-modellerna bygger betygen på återförsäljarna. Anger två källor olika värden räknar vi med det försiktigaste: lägst batterikapacitet, högst vikt och lägst IP-klass. Beskriver källorna bromsar eller däck olika gäller tillverkarens uppgift. Räckvidd i kilometer och pris ger inga poäng.
Varje elsparkcykel får delbetyg från 0 till 10 i fem kriterier, med samma mall för alla fem: batterikapacitet (25 procent), bromsar, ljus och blinkers (25), däck och fjädring (20), vikt (15) och vattentålighet (15). Batteriet avgör hur långt du kommer mellan laddningarna, och bromsar, ljus och blinkers avgör hur väl du syns och stannar bland bilar och cyklister. Därför väger de två hälften tillsammans. Totalbetyget är ett viktat medelvärde på en tiogradig skala och visas på sajten i halva steg av 5.
- Batterikapacitet (25 procent): Wattimmar (Wh) för den version som säljs i Sverige. 450 Wh eller mer ger 10, 350 till 449 Wh 8, 300 till 349 Wh 7, 250 till 299 Wh 6, 200 till 249 Wh 5 och under 200 Wh 3. Anges bara volt och amperetimmar multiplicerar vi dem. Anges ingen kapacitet för den svenska versionen blir betyget 2. Extrabatterier som köps till räknas inte.
- Bromsar, ljus och blinkers (25): Poängen summeras, med 10 som tak. Den bästa mekaniska bromsen ger 3 om det är en skivbroms och 2 om det är en trumbroms. En broms på det andra hjulet, elektronisk eller mekanisk, ger 1. Blinkers fram och bak ger 2, och blinkers bara bak eller utan angiven placering 1. Bromsljus ger 1 och framlampa 1. Anger tillverkaren eller återförsäljaren att modellen uppfyller EN 17128, den europeiska standarden för lätta elfordon, ger det 2. Det som inte anges ger 0.
- Däck och fjädring (20): Poängen summeras, med 10 som tak. Däck på 10 tum eller mer ger 4, 9 till 9,9 tum 3 och 8 till 8,9 tum 2. Luftfyllda däck, även slanglösa och självtätande, ger 3, och däck utan luft men med hålrum 1. Fjädring fram och bak ger 3 och bara fram 2.
- Vikt (15): Nettovikten. 15 kg eller mindre ger 10, 15,1 till 17 kg 9, 17,1 till 19 kg 8, 19,1 till 21 kg 7, 21,1 till 23 kg 6, 23,1 till 25 kg 5 och över 25 kg 1. Gränsen på 25 kg kommer från trafikskadelagen, där en eldriven elsparkcykel som är byggd för mer än 14 km/h och väger över 25 kg räknas som motordrivet fordon och ska ha trafikförsäkring. Anges ingen vikt blir betyget 3.
- Vattentålighet (15): Den sista siffran i IP-klassen, den som gäller vatten. 6 eller högre ger 10, 5 ger 8, 4 ger 6, lägre 3 och ingen angiven klass 2. IP65 räknas därför som 5, även om den första siffran visar att elsparkcykeln är helt dammtät.
Garantin fick inget eget kriterium. Tillverkarnas garantivillkor gick inte att läsa för alla fem, och då hade kriteriet mest mätt vad som råkar vara publicerat. Reklamationsrätten enligt konsumentköplagen gäller ändå alla.
Metodregeln. Bäst i test går till den elsparkcykel som har högst totalbetyg. Skiljer det högst 0,2 poäng mellan de två bästa på den tiogradiga skalan vinner den där flest av betygets uppgifter är belagda hos tillverkaren, en myndighet, ett certifieringsregister eller Folksam. Pure Advance Flex får 7,5 och tvåan Segway Ninebot F3 ND 6,6, ungefär 3,8 och 3,3 av 5. Skillnaden är 0,9 poäng på den tiogradiga skalan, så regeln behövdes inte. Segway Ninebot E2 E II och Xiaomi Electric Scooter Elite NE har samma totalbetyg, 6,3. E2 E II står före, eftersom alla dess betygsuppgifter kommer från Segway medan Elite NE vilar på återförsäljarnas uppgifter. Bäst i budget går till den modell under 4 500 kronor som har högst totalbetyg, och det är Segway Ninebot E2 E II med 6,3 mot 5,4 för Xiaomi Electric Scooter 4 Lite (2nd Gen) NE.
Läs mer om hur vi arbetar i Så gör vi köpguiderna.